Biohumusas – ekologiškos trąšos ir sunaudotos atliekos

Artėjantis pavasaris atneša ne tik džiugesį bet ir rūpesčius – po truputį pradedame ruoštis darbams daržuose, soduose, šiltnamiuose. Vienas iš šių rūpesčių – kuo „pamaitinti”, ką duoti žemei, kad joje augtų geras derlius. Juk norint džiaugtis sveiku ir gausiu derliumi ar puikiai žydinčiomis gėlėmis, negana vien tik išdirbti žemę ir pasėti sėklas. Žmonėms, kurie domisi ekologiška sodininkyste, daržininkyste ar gėlininkyste dirvožemio gerinimo priemonė biohumusas ne naujiena.

Kas yra biohumusas?

Biohumusas arba vermikompostas – tai natūraliai švari organinė ir mikrobiologinė trąša, organinių medžiagų (mėšlo, organinių atliekų) produktas, perdirbtas lietaus sliekų „Eisenia Fetida”. Sliekas — pačios gamtos sukurtas unikalus biologinis fabrikas. Sliekų prarytos augalinės, mikrobinės ir gyvulinės organinės medžiagos jų virškinamajame trakte, tarsi biologiniame reaktoriuje, virsta fiziologiškai aktyviomis medžiagomis.

Organinių atliekų utilizavimo technologija naudojant sliekus vadinama vermikompostavimu, o gautas kompostas — vermikompostu, sliekų biohumusu, biohumusu, kartais sliekų humusu arba tik humusu.

Išskirtines biohumuso savybės

  • Lengvai įsisavinamas visuose augalų gyvenimo cikluose;
  • Greičiau sudygsta sėklos;
  • Greičiau subręsta gausesnis derlius, turintis daugiau vitaminų, baltymų ir cukraus, pasižymintis geresnėmis skoninėmis savybėmis;
  • Neleidžia kauptis nitratams ir sunkiesiems metalams augaluose;
  • Augalai tampa atsparesni neigiamiems aplinkos veiksniams ir ligoms.
  • Nereikalingas papildomas tręšimas kitomis trąšomis;
  • Biohumuso veiksmingumas dirvoje išlieka keletą metų.
  • Biohumusas stimuliuoja augalą, atgaivina dirvožemį, sunkiai pasisavina vandenį ir sunkiai jį atiduoda. Tad augalas ir per sausrą gauna drėgmės, o liūtis trąšų neišplauna.

Jis kur kas veiksmingesnis už kitas organines trąšas: gerina dirvožemio savybes, neleidžia kauptis nitratams, jame nėra piktžolių sėklų. Biohumuse gausu makro ir mikroelementų, vitaminų, fermentų, aminorūgščių, ypač vertingų huminių rūgščių. Biohumusas puikiai dera su įvairiomis mineralinėmis ir cheminėmis trąšomis, jis neturi kvapo, laikomas namuose net ir išdžiūvęs nepraranda savybių.

Naudojimas

Biohumusas tinka visiems įvairiuose dirvožemiuose augantiems augalams. Tačiau geriausiai juo tręšti lauko ir šiltnamio daržoves, gėles, vaiskrūmius, dekoratyvius augalus. Naudojamas kaip pagrindinė trąša miškininkystės, gėlininkystės, sodininkystės ir daržininkystės ūkiuose dirvos reanimacijai ir rekultivacijai, kambarinių gėlių tręšimui.

Nustatyta, kad šiltnamio gruntą pridėjus 5 proc. jo masės biohumuso, — agurkų ir pomidorų derlius padidėjo 10— 30 procentų. Agurkų ir pomidorų vaisiuose rasta 8-23 proc. daugiau vitamino C, o nitratų sumažėjo 19-60 proc., ypač pirmoje vegetacijos periodo pusėje. Kiti tyrėjai nustatė, kad uždaro grunto agurkams optimali buvo 10 kg/m2, o pomidorams — 7 kg/m2 biohumuso norma.

Vaismedžiai biohumusu tręšiami sodinant arba vegetacijos metu (vienam vaismedžiui rekomenduojama įterpti 10-12 kg biohumuso). Dekoratyvūs augalai tręšiami kas mėnesį po 150-200 g augalui arba išberiama po 0,5 kg augalui kartą per metus.

Bandymai rodo, kad biohumusas žieminių kviečių derlių padidina 15-20 proc., kukurūzų — 30-40 proc., cukrinių runkelių — 25-30 proc., daržovių — 25-30 proc., bulvių — 45-50 procentų.

Kad biohumuso veiksmingumas nesumažėtų, jį reikia kuo skubiau įterpti, sumaišyti su žeme, nes dauguma vermikomposte (biohumuse) esančių naudingų mikroorganizmų nuo tiesioginių saulės spindulių žūva. Biohumusą reikėtų laikyti tamsioje ir vėsioje vietoje, stebėti, kad neišdžiūtų.

UAB „Vigrema” paruoštas biohumusas yra koncentratas, jo dirvoje turėtų būti maždaug 20 procentų, (svarbu šio reikalavimo laikytis ir neperdozuoti).

Tiems, kurie turi sodą, šiltnamį, augina gėles ar pjauna veją savo kieme tenka spręsti atliekų išvežimo problemą. Sliekų auginimas gali tapti puikiu sprendimu – tam nereikia didelių investicijų ar specialių sąlygų.

UAB „Vigrema” paruošto biohumuso, išfasuoto Jums patogioje pakuotėje (5 I maišeliai; 5 I kibirėliai; 15 I maišai; 50 I maišai; 500 I didmaišiai), galite įsigyti Vilkaviškyje, parduotuvėje prie turgaus.

Įmonės darbuotojai tai pat ir konsultuoja su vermikomposto (biohumuso) naudojimu ir gamyba, sliekų auginimu susijusiais klausimais. Išsamesnės konsultacijos tel. 8 671 25 401, bei el. paštu: uabvigrema@gmail.com